Nyitókép: Abir Sultan/AFP
Joe Biden elnök csütörtökre tervezett telefonbeszélgetése Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnökkel próbára teszi a vezetők amúgy is egyre elmérgesedő kapcsolatát. – számol be a CNN. A Biden-Netanyahu hívás, amelynek oka a segélymunkások meggyilkolása, azon washingtoni félelmek megnyugtatására hívatott, amely szerint
Izrael legutóbbi lépései kirobbanthatják azt a regionális konfliktust a Közel-Keleten, amelyet Biden nagyon igyekezett elkerülni.
A magas rangú iráni tisztek elleni hétfői csapást Szíriában, amelyet az Egyesült Államok Izraelnek tulajdonít, megtorlási hullám követhet, amely ismét veszélybe sodorhatja a térségben tartózkodó amerikai csapatokat.
Az Egyesült Államok gázai háborúval kapcsolatos politikájának kirívó ellentmondása, veszélyt jelent mindkét vezető politikai karrierjére.
Miközben Biden egyre növekvő csalódottságának ad hangot az izraeli vezetők katonai támadásai és annak a civilekre gyakorolt hatásával kapcsolatban, beleértve az ezen a héten megölt hét segélymunkást a gázai övezetben, az Izraelnek nyújtott szilárd amerikai támogatás alapjai nem változnak. És miközben a Fehér Ház a civilek védelmét célzó izraeli eljárások megváltoztatását követeli, és figyelmeztet, hogy a Rafah elleni tervezett támadás humanitárius katasztrófát okozhat, a kormányzat katonai támogatása továbbra is szilárd. Az USA nemrég engedélyezte több mint 2000 további bomba átadását Izraelnek, és a héten források szerint az USA arra készül, hogy jóváhagyja F-15-ös harci repülőgépek 18 milliárd dollár értékű eladását Izraelnek.
Mindkét vezetőre óriási belpolitikai nyomás nehezedik, és politikai prioritásaik összeegyeztethetetlennek tűnnek. Bidennek nagy szüksége van a háború befejezésére, hogy enyhítse a progresszívek haragját, amely a novemberi választások előtt meggyengült politikai koalícióját fenyegeti. Netanjahunak viszont szüksége lehet a háború meghosszabbítására, hogy megakadályozza a választásokat, amelyet könnyen elveszíthet. Megtörténhet, hogy ez a válság végül mindkettőjüket elűzi a hatalomból.
De ne feledjük, hogy Biden rendszeresen folytat kemény hangvételű telefonbeszélgetéseket a világ vezetőivel, kedden például Hszi Csin-ping elnökkel tárgyalt. A Netanjahuval folytatott csütörtöki beszélgetés azonban kritikus pillanatnak tűnik mind a Közel-Kelet, mind Biden saját elnöksége szempontjából.
Nem csak Biden veszíthet, hisz Netanjahu koalíciója egyre közelebb kerül a szakadék széléhez.
Szerdán Benni Gantz, Netanjahu riválisa és a háborús kabinet tagja szeptemberben új választásokat sürgetett. Ezt az izraeli vezető elleni legnagyobb tüntetések követték a háború kezdete óta. A tiltakozásokat a Gázában túszul ejtett vagy eltűnt több mint 100 izraeli hozzátartozói szítják, akik azzal vádolják, hogy túl keveset tesz a hazatérésükért. Netanjahu emellett vitával néz szembe az ortodox vallási iskolákba járók katonai szolgálat alóli mentessége miatt, ami azzal fenyeget, hogy szétszakítja koalícióját.